2020 SUMMER CAMPS


FALL 2020

DAYSTUDIOTIMECLASS/LEVELAGECLASS #
MONDAYA3:30 - 4:30 pmTEEN MUSICAL THEATRE12 +MUS - 003
MONDAYA4:30 - 5:15 pm JUNIOR 1 ACRO5 +ACR - 001
MONDAYA5:15 - 6:15 pm JUNIOR 2 TAP7 +TAP - 004
MONDAYA6:30 - 7:30 pm JUNIOR 2 BALLET7 +BAL - 005
MONDAYA7:30 - 8:30 pm YOUTH 1 ACRO9 +ACR - 002
MONDAYB3:30 - 4:30 pmYOUTH 1 JAZZ9 + JAZ - 002
MONDAYB4:30 - 5:45 pmINTERMEDIATE A BALLET11 + BAL - 007
TUESDAYA2:45 - 3:30 pmJUNIOR MUSICAL THEATRE6 +MUS - 001
TUESDAYA3:30 - 4:30 pm TEEN 2 ACRO12 +ACR - 004
TUESDAYA4:30 - 5:30 pmCOMPETITIVE TAP12 +TAP - 007
TUESDAYA5:30 - 6:30 pm YOUTH 1/2 CONTEMPORARY9 +CON - 001/002
TUESDAYA6:30 - 7:30 pm YOUTH 2 JAZZ10 +JAZ - 004
TUESDAYA7:30 - 8:30 pm TEEN 2 CONTEMPORARY12 +CON - 003
TUESDAYB2:45 - 3:30 pmLITTLE GROOVERS JUNIOR4 +LIL - 001
WEDNESDAYA3:30 - 4:30 pm YOUTH 2 BALLET9 +BAL - 006
WEDNESDAYA4:30 - 5:30 pmYOUTH MUSICAL THEATRE8 +MUS - 002
WEDNESDAYA5:30 - 6:30 pmYOUTH 2 ACRO7 +ACR - 003
WEDNESDAYA6:45 - 7:45 pmYOUTH 1 BALLET9 +BAL - 004
THURSDAYA2:15 - 3:00 pmDANCE FOR TOTS2TOT - 001
THURSDAYA3:00 - 3:30 pmPRESCHOOL 1 BALLET3-4 BAL - 001
THURSDAYA3:30 - 4:30 pm YOUTH 2 TAP10 +TAP - 005
THURSDAYA4:30 - 5:30 pm STRETCH & STRENGTH7 +SPE - 003
THURSDAYA5:30 - 6:30 pm YOUTH 1 HIP HOP8 +HIP - 002
THURSDAYA6:30 - 7:30 pm YOUTH 2 HIP HOP10 + HIP - 005
THURSDAYA7:30 - 8:45 pm TEEN COMBO12 +SPE - 003
THURSDAYB2:45 - 3:30 pm MOVES & GROOVES JUNIOR 15 +MOV - 002
THURSDAYB3:30 - 4:30 pm JUNIOR 2 LYRICAL7 +LYR - 001
THURSDAYB4:30 - 5:15 pm JUNIOR 1 BALLET5 +BAL - 003
THURSDAYB5:15 - 6:00 pmMOVES & GROOVES JUNIOR 25 +MOV - 004
THURSDAYB6:00 - 6:45 pmJUNIOR 1 HIP HOP5 +HIP - 001
THURSDAYB6:45 - 7:45 pmYOUTH 1 TAP9 +TAP - 002
THURSDAYB7:45 - 8:45 pmTEEN 2 TAP12 +TAP - 006
MONDAYB5:45 - 7:15 pmINTERMEDIATE COMPETITIVE TECH11 +COMP - 002
MONDAYB7:15 - 7:45 pmCOMPETITIVE CHOREOGRAPHY
MONDAYB7:45 - 8:45 pmTEEN 1 TAP12 +TAP - 003
TUESDAYB3:30 - 5:00 pmJUNIOR COMPETITIVE TECH7 +COMP - 001
TUESDAYB5:00 - 5:30 pmCOMPETITIVE CHOREOGRAPHY
TUESDAYB5:30 - 6:30 pmCOMPETITIVE HIP HOP12 +HIP - 007
TUESDAYB6:30 - 7:15 pmJUNIOR 2 HIP HOP7 +HIP - 004
TUESDAYB7:15 - 8:15 pmTEEN 1/2 HIP HOP12 +HIP - 003/006
WEDNESDAYA7:45 - 8:45 pmSTRETCH & STRENGTH12 +SPE - 004
WEDNESDAYB3:30 - 4:45 pmINTERMEDIATE B BALLET (POINTE)12 +BAL - 008
WEDNESDAYB4:45 - 5:30 pmCOMPETITIVE CHOREOGRAPHY
WEDNESDAYB5:30 - 7:00 pmSENIOR COMPETITIVE TECH12 +COMP - 003
WEDNESDAYB7:00 - 8:00 pmYOUTH 2 LYRICAL10 +LYR - 002
WEDNESDAYB8:00 - 9:00 pmTEEN 2 JAZZ12 +JAZ - 005
FRIDAYA3:30 - 4:00 pmPRESCHOOL 2 BALLET4BAL - 002
FRIDAYA4:00 - 4:45 pmJUNIOR 1 TAP6 +TAP - 001
FRIDAYA4:45 - 5:45 pmMOVES & GROOVES YOUTH 18 +MOV - 003
FRIDAYB3:30 - 4:30 pmJUNIOR 2 JAZZ7 +JAZ - 003
FRIDAYB4:30 - 5:00 pmMOVES & GROOVES PRESCHOOL3 - 4MOV - 001
FRIDAYB5:00 - 5:45 pmJAZZ/TAP COMBO 26 +COM - 002
SATURDAYA9:30 - 10:15 amJUNIOR 1 BALLET5 +BAL - 003
SATURDAYA10:15 - 11:00 amJUNIOR 1 JAZZ5 +JAZ - 001
SATURDAYA11:00 - 11:45 amJAZZ/TAP COMBO 14 +COM - 001
SATURDAYB10:00 - 10:45 amLITTLE GROOVERS YOUTH8 +LIG - 002